eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Awans wewnętrzny: jak postępować?

Awans wewnętrzny: jak postępować?

2013-10-18 12:17

Awans wewnętrzny: jak postępować?

Jak postępować awansując wewnętrznie? © Sergey Nivens - Fotolia.com

Awans wewnętrzny może być pełny interpersonalnych wyzwań, dylematów oraz zaskakujących oczekiwań. Z jednej strony, przejście od kolegi z biurka obok do szefa zarządzającego zespołem bywa trudne dla współpracowników, wymaga zatem ostrożności w budowaniu swojej pozycji jako respektowanego przełożonego. Z drugiej zaś, daje możliwość, by wskazać problemy, z którymi sam dotychczas musiałeś się mierzyć, i przedłożyć swoją wizję, jak dział i firma powinny funkcjonować, by je rozwiązać i usprawnić pracę zespołu.

Przeczytaj także: Rekrutacja wewnętrzna czy zewnętrzna?

W przeciwieństwie do przejścia na wyższe stanowisko w nowej organizacji, Ty, Twoja firma i współpracownicy znacie Twoje mocne i słabe strony. Jesteście zgrani i wiecie, z jakimi problemami możecie się spotkać jako zespół, ale jednocześnie będziecie musieli na nowo ustanowić relacje pracownicze, bazujące na Twojej nowej roli i obowiązkach. Oczekiwania kolegów z pracy, a także Twojego szefa mogą być wysokie, wręcz nierealne, ponieważ już znasz firmę, więc powinieneś przejąć inicjatywę i podjąć działania szybciej, niż zrobiłby to ktoś nowy z zewnątrz.

Małgorzata Majewska, ekspert Monsterpolska.pl radzi, by zaznaczyć zmianę, która zaszła w zespole, skupiając uwagę współpracowników i nowych podwładnych na zadaniach oraz celach. „Przede wszystkim, musimy odpowiedzieć na dwa pytania: czy wiem, czego oczekuje się ode mnie na nowym stanowisku, a także – czy mam wszystkie niezbędne narzędzia, żeby dobrze wykonać swoją pracę. To pomoże nam w zmianie w przełożonego, który poradzi sobie z zarządzaniem zespołem” – mówi Małgorzata Majewska.

fot. Sergey Nivens - Fotolia.com

Jak postępować awansując wewnętrznie?

Pozwól swoim współpracownikom mieć wkład w Twój awans na przełożonego, pytając, jakie kluczowe zmiany w ich mniemaniu usprawniłyby pracę zespołu.


Awans wewnętrzny, nawet postrzegany jako pozytywna zmiana, bo wiążąca się zazwyczaj z podwyżką, większym prestiżem i zdobywaniem nowych kompetencji, stwarza z początku niepewność i zakłopotanie w zespole. Jakie zatem podjąć pierwsze kroki, by wdrożyć się w nową rolę przywódcy? Eksperci Monsterpolska.pl radzą:
  • Zbierz cały zespół, aby wspólnie przedyskutować zmianę. Poinformuj podwładnych, że celem spotkania jest ustalenie sposobów wzajemnej komunikacji – tak, aby nadchodząca zmiana była pozytywna.
  • Dajcie sobie czas na przyzwyczajenie się do nowych ról. Z dotychczasowymi kolegami komunikuj się w profesjonalnym, menadżerskim tonie. Jeśli tylko to możliwe, nakreśl, czego Twoi podwładni mogą się spodziewać od Ciebie jako nowego przełożonego, a także nakreśl swoje oczekiwania wobec nich. Bądź stanowczy, ale nie sztywny czy nietaktowny. Mniej mów o sobie jako szefie, zamiast tego jasno komunikuj, jak wyobrażasz sobie pracę zespołu.
  • Unikaj pokusy porównywania Twojego podejścia do swojego poprzednika. Skup się na wygłoszeniu swoich oczekiwań i preferencji, podkreślając zmianę w kierownictwie.
  • Podziel się swoją wizją z podwładnymi i wspieraj ich w osiąganiu celów, które wyznaczył wam szef. Pamiętaj, to Wasze wspólne cele, zatem równie ważne jest, byś zaznaczył, że chcesz, aby personel pracował jako drużyna.
  • Pozwól swoim współpracownikom mieć wkład w Twój awans na przełożonego, pytając, jakie kluczowe zmiany w ich mniemaniu usprawniłyby pracę zespołu. Słuchaj sugestii podwładnych i rozważ naniesienie poprawek w swoim planie.
  • Nikogo nie faworyzuj. Bez wątpienia, z jednymi kolegami z pracy się przyjaźniłeś, z innymi zaś łączyły Cię tylko służbowe relacje, jednak nie może to wpływać na Twoje decyzje jako przełożonego. Sprawiedliwie rozdzielaj nowe obowiązki i projekty. Skup się na wzmacnianiu relacji z każdym podwładnym i zespołu jako całości.
  • Znajdź sposób komunikowania się ze swoim personelem, abyście mogli dobrze się wzajemnie rozumieć i – dzięki temu – osiągnąć pełną produktywność. Skup się na osiągalnych celach, które pokażą, że wspierasz podwładnych i słuchasz ich potrzeb.
Jeśli jesteś niepewny w nowej roli, bądź po prostu sobą. Pamiętaj – całkiem możliwe, że szefowie Cię awansowali, ponieważ już pokazałeś doświadczenie i naturalną zdolność do bycia efektywnym menadżerem, zatem na pewno sobie poradzisz. Nie zapominaj jednak, że podwładni będą uważnie przyglądać się, jak radzisz sobie na nowym stanowisku. Staraj się być autentycznym, otwartym i dostępnym w trakcie przechodzenia w nową rolę. Takie zachowanie wzbudzi szacunek i wzmocni Twoją pozycję oraz efektywność na szczeblu menadżerskim.

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: