eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Zasiłek macierzyński 2014 - nowe zasady dla wszystkich

Zasiłek macierzyński 2014 - nowe zasady dla wszystkich

2013-12-29 16:30

Zasiłek macierzyński 2014 - nowe zasady dla wszystkich

Zasiłek macierzyński 2014 © Andy Dean - Fotolia.com

W przyszłym roku wszystkie zasiłki macierzyńskie będą już naliczane według nowych zasad. Już przy jednym dziecku można będzie pobierać świadczenie nawet przez okres 12 miesięcy.

Przeczytaj także: Urlop macierzyński 2014

Zasiłek macierzyński to nazwa świadczenia wypłacanego osobom, które w związku z urodzeniem lub przyjęciem na wychowanie dziecka przerwały swoją aktywność zawodową.

W czerwcu 2013 roku weszły w życie zmiany dotyczące przyznawania zasiłków macierzyńskich. Obejmują one wszystkie osoby, którym po 31 grudnia 2013 roku urodziły się dzieci, lub które po tej dacie przyjęły na wychowanie dzieci do lat 7.

W przypadku urodzenia lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka "nowy" zasiłek macierzyński będzie można pobierać nawet przez rok. Składają się na niego trzy części, które można wykorzystać jedna po drugiej. Pierwsza część zasiłku jest przyznawana przez okres 20 tygodni, z czego do 6 tygodni może wykorzystać ojciec dziecka. Kolejna część, czyli dodatkowy urlop macierzyński trwa 6 tygodni i udzielana jest na wniosek osoby chcącej przedłużyć okres pozostawania z dzieckiem. Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego oraz pełnym wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego można skorzystać z kolejnych 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Ta część może zostać wykorzystana zarówno przez matkę jak i ojca dziecka (w łącznym wymiarze nie przekraczającym maksymalnej długości urlopu rodzicielskiego). Zasiłek macierzyński przysługuje przez cały okres trwania urlopu macierzyńskiego bądź rodzicielskiego. Jest on obliczany na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracownika wypłaconego za okres 12 miesięcy poprzedzających przejście na urlop macierzyński. Jeśli czas pracy był krótszy, wysokość zasiłku jest wyliczana w oparciu o cały okres zatrudnienia (liczbę pełnych miesięcy).

Ponieważ zasiłek macierzyński przysługuje nie tylko zatrudnionym na umowę o pracę, ale także innym osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, w tym przypadku jego podstawę wylicza się w oparciu o miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe - analogicznie jak w przypadku pracowników, za ostatnie 12 miesięcy lub za pełny okres zatrudnienia.

Przydatne linki:
- Kodeks pracy

Wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi 100 proc. obliczonego średniego wynagrodzenia podczas korzystania z urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego) oraz 60 procent na urlopie rodzicielskim. Jeśli w ciągu 14 dni od urodzenia lub przyjęcia na wychowanie dziecka osoba uprawniona do świadczenia zadeklaruje, że chce korzystać z dodatkowych części urlopu (dodatkowy macierzyński oraz rodzicielski), przez cały okres jego trwania będzie przysługiwało jej świadczenie w wysokości 80 procent wynagrodzenia.

fot. Andy Dean - Fotolia.com

Zasiłek macierzyński 2014

W roku 2014 rodzice, którym urodziło się dziecko, lub opiekunowie dziecka przyjętego na wychowanie, będą mogli pobierać zasiłek macierzyński nawet przez 12 miesięcy


Pobieranie zasiłku macierzyńskiego nie uniemożliwia podjęcia aktywności zawodowej. Można podjąć pracę u dotychczasowego pracodawcy w wymiarze do 1/2 etatu. Należy jednak liczyć się że w takiej sytuacji wysokość świadczenia zostanie zmniejszona. Obniżenie jest proporcjonalne do wymiaru czasu pracy - na przykład w przypadku 1/4 etatu o 25 proc., a przy 1/2 etatu - o połowę.
Przeczytaj także: Urlop rodzicielski 2014 Urlop rodzicielski 2014

oprac. : Joanna Gacka / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: