eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Zarobki pracowników szeregowych w 2011 roku

Zarobki pracowników szeregowych w 2011 roku

2012-06-27 14:01

Zarobki pracowników szeregowych w 2011 roku

Zarobki © RoyStudio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W roku 2011 mediana wynagrodzenia całkowitego pracowników szeregowych ukształtowała się na poziomie 2 500 PLN brutto - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak. Najwyższe zarobki na tym szczeblu odnotowano na Mazowszu, gdzie wyniosły one 2 950 PLN. Dochody rzędu 2 500 PLN otrzymywali zatrudnieni w Małopolsce, Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Pomorzu. Najniższe były wynagrodzenia pracowników z Podkarpacia, których mediana osiągnęła wartość 2 058 PLN.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia 2012: pracownicy szeregowi

fot. RoyStudio - Fotolia.com

Zarobki

W roku 2011 mediana wynagrodzenia całkowitego pracowników szeregowych ukształtowała się na poziomie 2 500 PLN brutto

Wśród pracowników szeregowych najniższą medianę zarobków odnotowano w handlu. W przypadku służby zdrowia i sektora usług wartość ta wyniosła 2 300 PLN. Najwyższe wynagrodzenia wśród na tym szczeblu zaobserwowano w branży IT, w której 25% najlepiej opłacanych osób uzyskiwało dochody przekraczające 4 650 PLN.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia całkowite w wybranych branżach

Najwyższe wynagrodzenia odnotowano w działach IT


Spośród najliczniej reprezentowanych przez pracowników szeregowych działów, najwyższe zarobki otrzymywali zatrudnieni w obszarze związanym z IT (mediana 3 100 PLN). Płace o 300 PLN niższe zanotowano w dziale technicznym i serwisu oraz w księgowości. Jednocześnie zwraca uwagę fakt mocnego zróżnicowania dochodów osób odpowiedzialnych za sprzedaż. Prawdopodobnie wynika to z ponadprzeciętnego udziału części zmiennej w wynagrodzeniu całkowitym. Powoduje ona powstawanie większych niż gdzie indziej dysproporcji między zarobkami bardziej i mniej skutecznych pracowników.

W badaniu odnotowano znaczne różnice między wynagrodzeniami pracowników szeregowych zatrudnionych w firmach małych i mikro oraz tych, którzy pracowali w dużych organizacjach. W najmniejszych przedsiębiorstwach płace 25% najgorzej opłacanych osób nie przekraczały 1 500 PLN, a mediana zarobków ukształtowała się na poziomie 2 000 PLN. Dla porównania, w podmiotach zatrudniających powyżej 1 000 pracowników wartości te wyniosły odpowiednio 2 010 PLN i 2 700 PLN.

Jak kształtowały się wynagrodzenia na wybranych stanowiskach? Najwyższe płace wiązały się ze stanowiskiem programisty. Medianę zarobków powyżej 3 000 PLN odnotowano również wśród doradców bankowych oraz przedstawicieli handlowych. Najniższe wynagrodzenia otrzymywali sprzedawcy oraz pracownicy produkcji. Na pierwszym z tych stanowisk dochody 25% najsłabiej opłacanych osób tylko nieznacznie przekraczały płacę minimalną.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia całkowite na wybranych stanowiskach

Najwięcej zarabiali programiści



Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. .

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: