PracaPorady dla pracownika › Negocjowanie wynagrodzenia - jakie pytania zadać?

Negocjowanie wynagrodzenia - jakie pytania zadać?

2012-07-08 00:10

Negocjowanie wynagrodzenia © apops - Fotolia.com

Sposób negocjacji wynagrodzenia, mówi potencjalnemu pracodawcy nie tylko o tym ile chciałbyś zarabiać, ale również czy potrafisz dobrze rozmawiać na temat pieniędzy. Ta umiejętność z kolei może być wartościowa dla szefa.

Przeczytaj także: Czy negocjować warunki zatrudnienia?

Aby wygrać negocjacje w sprawie wynagrodzenia, nie możesz się poddawać. Nie porzucaj tematu, dopóki nie uzyskasz wszystkiego, o co się starałeś, niezależnie od tego czy jest to dodatkowy pakiet zdrowotny, czy zwrot kosztów opiekunki do dziecka.

Zawsze istnieje pewne ryzyko związane z pytaniami o podwyżkę, ale zawsze warto pytać potencjalnego pracodawcę jeszcze zanim zdecydujesz o podjęciu pracy. Jeśli firma jest otwarta w kwestiach związanych z wynagrodzeniami, lepiej wiedzieć o tym z góry.

Negocjacje wynagrodzenia mogą stanowić punkt rozmowy, w którym zabłyśniesz. Pamiętaj! Osoba po drugiej stronie Cię ocenia. Dobrze przeprowadzona rozmowa pokaże rozmówcy, że potrafisz komunikować się z innymi. Po otrzymaniu oferty nie trać czujności, bowiem wciąż jesteś na linii ognia.

Aby upewnić się, iż otrzymasz wszystko, na co zasługujesz radzimy zadać 10 poniższych pytań:

1. Dziękuję – czy mam rozumieć, że jest to wiążąca oferta pracy?

Mówiąc “dziękuję” zaprezentujesz się jako uprzejmy profesjonalista oraz bez problemu upewnisz się, czy otrzymałeś daną ofertę pracy.

2. Czy możemy negocjować?

Kiedy na rozmowie zostanie Ci przedstawione wynagrodzenie, warto zapytać, czy jest to ostateczna propozycja. Jeśli odpowiedź brzmi „nie” możesz przejść do dalszych negocjacji.

3. Czy to jest tylko podstawa?

Pytanie dotyczące zaproponowanej kwoty, czy zawiera ona premie, czy jest to tylko podstawa pozwoli rozmówcy zobaczyć, czy jesteś zainteresowany szczegółami dotyczącymi systemu premiowego, bonusów oraz akcji, i otworzy szansę na zadanie innych pytań związanych z wynagrodzeniem.

4. Do kiedy mam czas na podjęcie decyzji?

Nigdy nie akceptuj propozycji pracy natychmiast. Będziesz postrzegany jako skuteczniejszy, jeśli pozostawisz sobie czas na zastanowienie. Dodatkowo będziesz mógł przemyśleć swoją strategię negocjacyjną. Zawsze możesz powiedzieć: „To wspaniała praca i bardzo chciałbym ją podjąć, ale biorąc pod uwagę moje doświadczenia lepiej będzie jeśli jeszcze raz się nad tym zastanowię i wrócę z odpowiedzią”. Nigdy nie mów, że musisz tę ofertę przedyskutować ze swoim partnerem – musisz być pewny siebie i pokazać, że umiesz podejmować decyzje samodzielnie.

fot. apops - Fotolia.com

Negocjowanie wynagrodzenia

Sposób negocjacji wynagrodzenia, mówi potencjalnemu pracodawcy nie tylko o tym ile chciałbyś zarabiać, ale również czy potrafisz dobrze rozmawiać na temat pieniędzy

5. Czy otrzymam ofertę w formie pisemnej?

Nie akceptuj ofert, które nie są w formie pisemnej. Nie wszyscy bowiem są uczciwi. Jeśli odejdziesz z poprzedniej pracy tylko na podstawie ustnych ustaleń, może okazać się, że zostaniesz bez nowego zatrudnienia i możliwości otrzymania odszkodowania.

6. Czy będzie możliwość otrzymania bonusu?

Jeśli odpowiedź brzmi “nie”, odpowiedz „ok, tylko pytałem”. Brak negocjacji na temat wynagrodzenia nie musi oznaczać braku rozmów na temat innych aspektów umowy, tj. elastycznego czasu pracy, czy innych ważnych dla Ciebie kwestii.

7. Kiedy rozpoczynam pracę?

Jest to sposób na potwierdzenie, czy oferta jest poważna. Większość pracodawców chce, abyś pracę podjął natychmiast, ale wzbudzi to wątpliwości, jeśli od razu się na to zgodzisz. Jeśli opuścisz obecnego pracodawcę bez wcześniejszego zachowania okresu wypowiedzenia, może to spowodować, że pracodawca będzie się zastanawiał czy oby nie zrobisz tego samego w nowej firmie. . Jeśli podjecie nowej pracy wiąże się z opuszczeniem poprzedniej, a nie okresem bezrobocia, zostaw sobie czas na zamknięcie wszystkich spraw oraz krótki odpoczynek.

8. Czy mogę otrzymać zakres obowiązków?

Pytanie to pozwoli zweryfikować, czy praca, którą będziesz wykonywał jest tą, która została Ci zaprezentowana podczas rozmowy oraz czy jesteś ją w stanie wykonywać.

9. Jak i kiedy będę oceniany? Czy na podstawie oceny mojej pracy mogę liczyć na podwyżkę?

To pytanie pozwala Ci dowiedzieć się czy w trakcie ewentualnego zatrudnienia pracodawca dokonuje oceny pracowników oraz kiedy będziesz miał prawo do podwyżki. Te dwie kwestie są często łączone, ale nie zawsze.

10. Jeśli chodzi o dodatkowe korzyści, to czy mogę prosić o więcej szczegółów – od kiedy mogę na nie liczyć?

Jeśli Twoje dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne kończy się z okresem zatrudnienia i przed jego uaktywnieniem u nowego pracodawcy możesz się do tego odpowiednio przygotować lub negocjować.

Zadanie tych pytań pozwoli Ci zebrać informacje, a dodatkowo możesz pokazać przyszłemu pracodawcy, jak dobrym jesteś negocjatorem.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.