eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Rozmowa kwalifikacyjna: jak wyjaśnić lukę w CV?

Rozmowa kwalifikacyjna: jak wyjaśnić lukę w CV?

2012-11-29 00:16

Rozmowa kwalifikacyjna: jak wyjaśnić lukę w CV?

Rozmowa kwalifikacyjna © Kzenon - Fotolia.com

Wiele osób, z różnych powodów, ma w swoich zawodowych życiorysach "przerwę". Najczęściej jej powodem jest okres bezrobocia lub wychowywania dzieci. Oczywiście tego typu epizody w życiu wzbudzają ciekawość podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Przeczytaj także: Udana rozmowa o pracę

Bezrobocie

Bezrobocie jest chyba najpowszechniejszą przyczyną "przerw" w zawodowym życiorysie. Długotrwale bezrobotnych jest w Polsce kilka milionów osób, kolejnych kilka milionów ma za sobą dłuższe bądź krótsze okresy bez pracy.

Pracodawca oczywiście zapyta, dlaczego straciłeś pracę i długo nie mogłeś jej znaleźć. O ile tylko odpowiedź na pytanie o przyczyny utraty pracy nie kompromituje kandydata, to pracodawca nie powinien mieć kłopotów z zaakceptowaniem wytłumaczenia takiego jak kłopoty firmy, utrata klientów i rynków zbytu, reorganizacja firmy czy rezygnacja z pewnych obszarów działalności.

Urlop wychowawczy

Oczywiście wychowywanie dzieci nie wymaga tłumaczenia przed potencjalnym pracodawcą, tym niemniej ta kwestia może pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej. Osoba poszukująca pracy po dłuższym okresie urlopu wychowawczego powinna być przygotowana na dociekania ze strony pracodawcy, który może być zaniepokojony czy kandydat nie zapomniał swoich zawodowych umiejętności, bądź czy nadąża za postępem technologicznym.

Jedynym sposobem, jaki można zastosować, jest wykazanie, że pomimo formalnego przerwania pracy nadal było się w kontakcie z zawodem. Drobne zlecenia, pomoc znajomym czy udzielanie się na internetowych forach - to wszystko jest rodzaj kontaktu z dziedziną, w której się kiedyś pracowało i może pomóc przełamać nieufność przyszłego pracodawcy.

fot. Kzenon - Fotolia.com

Rozmowa kwalifikacyjna

Bezrobocie jest chyba najpowszechniejszą przyczyną "przerw" w zawodowym życiorysie.


Podróże

Polacy z dużą energią odrabiają zaległości z czasów, kiedy wyjazdy zagraniczne były przywilejem dostępnym jedynie nielicznym. Wiele osób, które w podróżowaniu zasmakowało, decyduje się nawet na bezpłatny urlop lub rezygnację z pracy, aby móc się cieszyć egzotyką przez dłuższy czas.

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej taki kandydat powinien spokojnie wytłumaczyć, że dana podróż była życiowym marzeniem, dla którego był w stanie wiele poświęcić, ale nie planuje robić tak częściej. Atutem, którym może się wykazać osoba mająca za sobą długi okres podróży, jest umiejętność radzenia sobie z trudnościami, samodzielnego rozwiązywania problemów i szybkiej adaptacji.

Wolontariat

Decyzja o okresowym "zawieszeniu" kariery i poświęceniu się pomocy innym w ramach wolontariatu, w przeciwieństwie do Polski, nie jest niczym niezwykłym w krajach Zachodniej Europy. Oprócz oczywistej korzyści jaką jest pomoc potrzebującym, takie doświadczenie uczy życia w innym kraju, samodzielności, języków obcych. Jest to także doskonała okazja do nawiązania kontaktów.

Wszystko to powinno być plusem w trakcie rekrutacji. Jednak dla wielu pracodawców zawieszenie na jakiś czas pracy zawodowej czyni z potencjalnego kandydata osobę podejrzaną, gotową w każdej chwili porzucić pracę. Wynika to z nieznajomości zagadnienia. Prawdopodobnie, wraz z upowszechnianiem się wiedzy o wolontariacie, osoby, które mają za sobą półroczny, bądź roczny okres pracy wolontariackiej, będą mogły zasłużenie szczycić się tym na rozmowach kwalifikacyjnych.

Pobyt i praca za granicą

Osoby, które podjęły legalną pracę za granicą, mogą się nią wykazać i w razie potrzeby np. poprosić o referencje. Jest to niestety niemożliwe w przypadku osób, które pracowały nielegalnie, co też często przemilczają w swoim CV. Wydaje się to jednak złym rozwiązaniem. Osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną i tak zapyta o "brakujące lata", lepiej zatem od razu o nich wspomnieć w życiorysie. Dotyczy to zwłaszcza kandydatów, którzy pracowali w swoim zawodzie.

Najlepszym rozwiązaniem jest napisanie, w jakim kraju i w jakim zawodzie się pracowało, wraz z adnotacją - "praca niezarejestrowana". W większości przypadków nie powinien to być dla potencjalnego pracodawcy żaden problem - kandydat pracował, starał się znaleźć źródło utrzymania, nie można zarzucić mu braku inicjatywy.

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Więcej na ten temat: rozmowa kwalifikacyjna, cv, szukanie pracy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: