eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Praca na wakacje 2013

Praca na wakacje 2013

2013-06-22 13:13

Praca na wakacje 2013

Wakacje w pracy © Yuri Arcurs - Fotolia.com

Podczas gdy wiele osób odlicza dni do upragnionego urlopu, są tacy dla których właśnie okres urlopowy to szansa na pracę. Studenci, uczniowie, pracownicy sezonowi - właśnie rozpoczął się szczyt poszukiwania zajęć na wakacje. Czy w sezonie 2013 roku jest w czym wybierać?

Przeczytaj także: Ruszają prace sezonowe

Kryzys gospodarczy, który od kilku lat nęka Polskę, Europę i świat to niestety zła wiadomość dla poszukujących pracy na wakacje. Już dziś wiadomo, że mniej miejsc zatrudnienia oferują tradycyjne urlopowe branże - hotelarstwo, turystyka i gastronomia. Oczywiście nie oznacza to, że tych miejsc nie ma wcale, jednak konkurencja jest większa niż w ubiegłych latach. Mimo to, właśnie te branże są wymieniane jako pierwsze przez uczniów i studentów szukających sposobu na wakacyjny zarobek. Co prawda zarobki w turystyce i gastronomii nie nalezą do najlepszych, a sama praca bywa ciężka i wymagająca, jednak nie wymaga ona w większości przypadków żadnych szczególnych kwalifikacji, a dodatkowo można zwiększyć swoje przychody za pomocą napiwków.

Jakie warunki musi spełnić osoba ubiegająca się o pracę w gastronomii? Przede wszystkim musi mieć aktualną książeczkę zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych, tzw. sanepidowską. W niektórych przypadkach (barman, praca w kuchni) wymagane jest także doświadczenie, jednak większość oferowanych stanowisk jest dostępnych także dla osób, które nie pracowały dotychczas w tej branży. Oferty są bardzo zróżnicowane zarówno jeśli chodzi o miejsce pracy (od sieci restauracji po lokalne, sezonowe smażalnie czy budki z fast-foodem), sposób zatrudnienia (umowa o pracę, zlecenie a nawet niestety bez żadnej umowy) i oczywiście wynagrodzenie. Dwie ostatnie kwestie są szczególnie często kontrowersyjne. Wykorzystując sytuację, wielu pracodawców "zatrudnia na próbę" kandydatów nawet na kilka dni, bez żadnej umowy i często także bez wynagrodzenia - a to działanie bezprawne. Dlatego należy zawsze domagać się podpisania umowy zanim staniemy za barem czy zaczniemy obsługiwać gości.

Szeroko pojęta branża turystyczna to nie jedyne miejsce, w którym można znaleźć pracę na wakacje. Na pozostających w dużych miastach czekają oferty związane z roznoszeniem ulotek i innymi formami reklamy różnorodnych przedsięwzięć. Popularny jest także fundraising - praca przy pozyskiwaniu darczyńców dla różnych organizacji. W wielu miejscach pojawiają się także oferty pracy na zastępstwo w sezonie urlopowym - można w ten sposób znaleźć zatrudnienie w sklepie, w zakładzie produkcyjnym czy nawet w obsłudze zieleni miejskiej.

Nadal najbardziej atrakcyjne są jednak oferty zagraniczne. Tu również króluje gastronomia i turystyka. "Walka o miejsca" w zagranicznych kurortach odbywa się już od kilku miesięcy, podobnie jak poszukiwanie ofert pracy w unijnym rolnictwie, przy zbiorze owoców i warzyw. Nic dziwnego, kilka tygodni pracy wystarczy bowiem nie tylko na komfortowe spędzenie reszty wakacji ale czasem także na opłacenie czynszu na następny rok za akademik czy wynajmowane mieszkanie. Wiele osób w taki właśnie sposób spędza wakacje przez cały okres studencki.

Oprócz niewątpliwej korzyści w postaci wynagrodzenia praca w wakacje to kolejny sposób na uzupełnienie swojego CV, zdobycie doświadczenia zawodowego. Z tego powodu studenci coraz częściej szukają zajęcia zgodnego z przyszłym wykształceniem, decydując się nie tylko na zatrudnienie ale też na staże i praktyki. Wakacje to dobry moment na rozpoczęcie takiej współpracy z potencjalnym przyszłym pracodawcą.

Praca w sezonie urlopowym to szansa nie tylko na "dorobienie" do kieszonkowego dla uczniów i studentów. To właśnie letnie miesiące są tymi o najniższym bezrobociu - prac sezonowych podejmują się osoby, którym przez resztę roku trudno znaleźć jakiekolwiek zajęcie. Budowlanka, rolnictwo, opieka nad dziećmi i osobami starszymi to - obok wspomnianych już usług gastronomicznych czy turystycznych - branże w których latem łatwiej znaleźć choćby czasowe zatrudnienie. Wiele osób zgłasza się także do agencji pracy tymczasowej, które zapewniają różnym firmom pracowników zastępujących tych przebywających na urlopach.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: