eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Płaca minimalna 2014: rząd proponuje 1 680 złotych

Płaca minimalna 2014: rząd proponuje 1 680 złotych

2013-06-12 23:18

Płaca minimalna 2014: rząd proponuje 1 680 złotych

Płaca minimalna 2014 © kuba_buba - Fotolia.com

Rząd chce, by minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 r. wynosiło co najmniej 1 680 złotych, co oznacza wzrost względem obecnego roku o 5 proc. Obecnie wynagrodzenie minimalne wynosi 1 600 zł. Z rządową propozycją nie zgadzają się związki zawodowe.

Przeczytaj także: Płaca minimalna 2014: trwają prace

W Polsce sposób określania wysokości płacy minimalnej definiuje ustawa z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, która uzgadnianie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę powierza tzw. Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Komisja ta jest tworzona przez przedstawicieli rządu, organizacji pracodawców prywatnych oraz związków zawodowych.

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu określa, że każdego roku, do 15 czerwca rząd proponuje Komisji wysokość minimalnego wynagrodzenia w roku następnym. Trójstronna Komisja następnie uzgadnia wysokość minimalnej płacy do 15 lipca, a potem jest ona publikowana jako obwieszczenie premiera, w terminie do 15 września danego roku. Właśnie kwotę 1 680 złotych jako nową propozycję pensji minimalnej przedstawi Komisji Trójstronnej rząd. Kwota ta stanowiłaby 44,8 proc. prognozowanego przez Ministerstwo Finansów przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na ten rok (3 746 zł). Jeśli w Komisji nie dojdzie do porozumienia (co jest niemal pewne), wówczas decyzję o podwyżce podejmie rząd. Ma na to czas do 15 września tego roku. Kwota podwyżki płacy minimalnej nie może być jednak niższa od wysokości zaproponowanej do negocjacji Komisji Trójstronnej.

Według pracodawców, zaproponowany przez rząd wzrost płacy minimalnej to rozsądny kompromis między żądaniami związków zawodowych i możliwościami pracodawców.
– Przy takiej podwyżce płaca minimalna będzie i tak rosła szybciej niż płaca przeciętna. Szybsze podnoszenie najniższego wynagrodzenia groziłoby wzrostem bezrobocia osób o niskich kwalifikacjach zawodowych, szczególnie w biednych regionach. Nie miałoby znaczenia w dużych miastach i największych firmach, ale w małych przedsiębiorstwach i regionach słabych gospodarczo skłoniłoby pracodawców do zwalniania pracowników o niskich kwalifikacjach – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. – Doświadczenie pokazuje, że jeżeli płaca minimalna nie przekracza 40 proc. płacy przeciętnej w regionie, nie ma istotnego wpływu na zmniejszenie zatrudnienia. Ale w wielu powiatach już obecnie płaca minimalna przekracza 60 proc. przeciętnej pensji i generuje bezrobocie wśród osób o najniższych kwalifikacjach – dodaje.

fot. kuba_buba - Fotolia.com

Płaca minimalna 2014

W przyszłym roku płaca minimalna ma wzrosnąć do 1680 zł


Dużo bardziej radykalny w ocenach jest Business Centre Club, który jest przeciwny samej instytucji płacy minimalnej. Zdaniem BCC płaca minimalna negatywnie wpływa na funkcjonowanie rynku pracy, przyczyniając się do wzrostu bezrobocia, głównie wśród osób młodych oraz tych o najniższych kwalifikacjach. BCC zdając sobie z braku możliwości usunięcia płacy minimalnej z porządku prawnego, postuluje inne rozwiązanie - zróżnicowanie regionalne tej płacy w rozbiciu na powiaty. Według BCC, pensja minimalna nie powinna przekraczać 40 proc. średniego wynagrodzenia w danym powiecie.

Innego rozwiązania kwestii zarobków oczekują związkowcy, którzy chcą całkowitej zmiany obecnego sposobu określania kwoty płacy minimalnej. Związku zawodowe postulują powiązanie płacy minimalnej z krajową płacą średnią - tak, by na przykład pensja minimalna wynosiła połowę (50 procent) pensji średniej. Takiemu sposobowi określania minimalnych zarobków sprzeciwia się zarówno rząd, jak i ekonomiści oraz organizacje przedsiębiorców.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: